Energin av glädje och gemenskap, och ett bonustips!
Många människor känner sig ensamma eller att de inte hör hemma på jorden, som att vår själ kommer någon annanstans. Lägg din uppmärksamhet på hjärtchakrat och känn kärleken och tacksamheten du har inom dig.
Nu bestämmer du dig för att skifta ditt fokus idag så att du ser allt det positiva du har omkring dig och föreställ dig att från ditt hjärta går det ut en våg av kärlek till alla runt omkring dig.
När du andas in känner du att vi är en del av samma värld av kärlek, ljus och kraft.
BONUSTIPS!!
Jag hade en kursdeltagare som berättade det här för mig, jag hade aldrig tänkt på det innan. Jag som reser så mycket ser resandet med tåg och flyg mest som en transportsträcka, men nu kommer jag alltid att minnas det här:
Om du är på dåligt humör eller på resa, lägg märke till energin när du kommer till Arlanda eller en tågstation. Du kan känna passagerarnas glädje och förväntan. Betrakta dem och du kommer att känna deras glädje och förväntan.